lojistik ne demek?

Lojistik Nedir? Lojistik Ne Demek?

Lojistik Nedir?

Lojistik Nedir? Hammadde noktasından ya da belirli bir göndericinin, gönderilerini yurtdışı veya yurtiçi olarak son kullanıcıya ulaştırılmasıdır. Lojistik teriminin ilk olarak Eski Yunan ve Romalı’ların ordularında yer alan “Logistikas” ünvanlı subaylarda kullanıldığı görülmektedir.. Günümüze kadar dünya çapında ulaştırma adına olan bu hizmet Türkçemize Lojistik olarak gelmiştir.

Kelime Anlamı Nedir?

Lojistik ne demek?, Lojistik; Ulaştırma, Depolama, Stok, Etiketleme, Fiziksel Dağıtım, Envanter ve buna benzer faaliyetleri kapsayan büyük bir birimdir. Satın alma, tedarik zinciri, stok yönetimi ve tüm süreçleri kapsayan sektör/iş dalına lojistik denir. Hayatımızın içerisinde büyük bir yer kaplayan vazgeçilmesi imkansız olan ülke ve özel ithalat ve ihracat kapısında çok büyük rol oynamaktadır. Üretici ve imalatçı firmaların, üretiminden son kullanıcıya kadar olan tüm iş sürecine lojistik denmektedir.

Lojistiğin Dalları Nelerdir?

Taşımacılık Sektörü: Kara, deniz, hava ve demiryolu taşımalarını ifade eder. Fiziksel dağıtım içerisinde yerini alır.

Envanter: Ürünlerin sayımı ve stok yönetimi ile ilgilidir.

Stok: Üretilen ürünlerin depolama sürecindeki sayısal verileridir.

Depolama: Üretilen veya geri dönüşüme giren ürünlerin fiziksel belli bir alanda saklanmasını ifade eder.

Ambalajlama ve etiketleme: Üretilen ürünlerin belli bir koruma ambalajı içerisine konulması ve etiketlenme sistemidir.

Gümrükleme: İhracat, ithalat ve transit yüklerin yurtdışına sevk edilmesi veya getirilmesi için yasalar çerçevesinde yapılan resmi işlemdir.

Lojistik terimi; günümüzde internet, otomasyon sistemlerinin ilerlemesi sonucunda 4. parti lojistiği hayatımıza geçmiş bulunmaktadır. 100 Yıl öncesine kadar askeri alanda kullanılırken şuan yaşamımızın her noktasında lojistiği görmekteyiz.

Birinci Parti Lojistik (1PL)

  • Üreticinin nakliye araçlarını ile dağıtım ve teslimatı kendi yapmasıyla ortaya çıkan lojistik anlayışı ifade etmektedir.

İkinci Parti Lojistik (2PL)

  • Üretici veya ithalatçının kendi ürünlerini nakliyat firması ile çalışarak gönderilerini göndermesine verilen lojistik anlayışıdır.

Üçüncü Parti Lojistik (3PL)

  • Uluslar Arası Taşımacılık yapan firmaların verdiği hizmete denir.

Örneğin Türkiye’de yaşayıp yurtdışından web sitesi aracılığıyla alışveriş yaptığınızda, yurtdışından kapınıza olan getirme hizmeti 3PL lojistik sisteminin bir hizmetidir. Aynı şekilde Türkiye’de yaşayıp yurtdışına taşımacılık işiniz için 3PL hizmeti almış olursunuz.

Dördüncü Parti Lojistik (4PL)

  • 4PL Lojistik depolama, paketleme ve kargo takibi gibi işlemlerin yanı sıra çalışmış olduğu firmalara ürün tedariki de yapmaktadır.

Nakliye, Lojistik içerisinde yer alan Dördüncü Parti lojistik hizmetinin 4PL parçasıdır.

Dördüncü parti lojistik depolama, paketleme, kargo takibi gibi işlerin yanı sıra çalışmış olduğu firmalara ürün tedariki de yapmaktadır. Nakliye, Dördüncü Parti Lojistik (4PL) bağlı bir hizmet türüdür.

Lojistik ve Nakliye Arasındaki Fark Nedir?

Lojistik, Her türlü ürünün iletenden, iletilene kadar planlı programlı şekilde taşınmasına verilen isimdir.

Nakliyat ise bu kadar büyük bir kapsamlı olmayan daha küçük taşıma işi demektir,

Türkiye’den Cezayir’e hızlı kargo

Türkiye’den Cezayir’e kargolarını en hızlı şekilde ulaştırıyoruz. Express Kargo hizmeti ile hızlı, güvenilir ve ucuz/uygun bir şekilde Cezayir’e kargo gönderebilirsiniz. Haksan Lojistik ile gönderim yaptığınızda, gönderi durumunu takip etmek için dilediğiniz zaman ekip arkadaşlarımızdan ya da sizlere verilen takip kodu ile gönderiniz hakkında son durum bilgisi alabilirsiniz. Daha detaylı bilgi edinmek için bizlere iletişim bölümünden ulaşabilir, Havayolu Taşımacılığı ve Diğer lojistik hizmetlerimizi inceleyebilirsiniz.

Cezayir kargo ulaşım süreleri uzak bölge teslimatı (ülke güneyi) ve resmi tatil günleri gibi nedenlerden ötürü değişim gösterebilmektedir.

Nasıl Çalışıyoruz?

Cezayir’de bulunan çalışma ofisimiz ile de verdiğimiz hizmette daima yüksek müşteri memnuniyetini hedeflemekteyiz. Cezayir’e ulaşan kargolarınızın teslimat süreçlerini bizzat takip ediyor ve sizleri sürekli bilgilendiriyoruz.

Yılların bizlere verdiği tecrübeler ile Cezayir’e sorunsuz, hızlı ve güvenli kargo gönderiyoruz. Kusursuz bir hizmet almak ve Cezayir’e kargolarınızı hızlı ve sorunsuz ulaştırmak istiyorsanız, hemen iletişime geçin.

Bizlere +90 850 308 71 47 numaralı WhatsApp hattımızdan ulaşabilir veya burayı tıklayarak fiyat teklif formunu doldurabilirsiniz.